menusearch
kavarnews.ir

خطبه های نماز_جمعه  شهرستان_کوار ۱۴ آبان ۱۴۰۰ توسط امام جمعه شهرستان حجة الاسلام و المسلمين گشول

جستجو
۱۴۰۰/۸/۱۵ شنبه
(0)
(0)
خطبه های نماز_جمعه  شهرستان_کوار ۱۴ آبان ۱۴۰۰ توسط امام جمعه شهرستان حجة الاسلام و المسلمين گشول
خطبه های نماز_جمعه  شهرستان_کوار ۱۴ آبان ۱۴۰۰ توسط امام جمعه شهرستان حجة الاسلام و المسلمين گشول

به نام خدا

#خطبه های نماز_جمعه
#شهرستان_کوار
۱۴ آبان ۱۴۰۰
توسط #امامجمعه شهرستان
حجة الاسلام و المسلمين #گشول

#خطبه_اول:

وَعَدَ اللّٰهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصّٰالِحٰاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضیٰ لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنِی لاٰ یُشْرِکُونَ بِی شَیْئاً وَ مَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذٰلِکَ فَأُولٰئِکَ هُمُ الْفٰاسِقُونَ

«۵۵» سوره نور

خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند، وعده داده است که حتماً آنان را در زمین جانشین قرار دهد، همان گونه که کسانی پیش از ایشان را جانشین کرد، و قطعاً دینی را که خداوند برای آنان پسندیده است، برای آنان استقرار و اقتدار بخشد و از پی ترسشان امنیّت را جایگزین کند، تا (تنها) مرا بپرستند و چیزی را برای من شریک نگیرند، و هر کس بعد از این، کفر ورزد پس آنان همان فاسقانند.

در روایات فراوان از امام سجاد و امام باقر و امام صادق علیهم السلام می‌خوانیم: مصداق کامل این آیه، حکومت جهانی حضرت مهدی علیه السلام است. که خداوند وعده داده است در آن روز اهل ایمان بر جهان حکومت کنند.
در قرآن، بارها به حکومت نهایی صالحان تصریح شده است، از جمله:
سه مرتبه فرمود: «لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ» اسلام بر همه ی ادیان پیروز خواهد شد.
در جای دیگری فرمود: «أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهٰا عِبٰادِیَ الصّٰالِحُونَ» بندگان صالح من وارث زمین خواهند شد.
و در جای دیگر می‌خوانیم: «وَ الْعٰاقِبَةُ لِلتَّقْویٰ» یا «وَ الْعٰاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ».
مراد از جانشینی مؤمنان، یا جانشینی از خداست در زمین و یا جایگزینی از اقوام پیشین.
«قُرطبی»در تفسیر خود، درباره ی پیروزی کامل اسلام چند حدیث نقل می‌کند و می‌گوید:
در زمین خانه ای نخواهد بود مگر آن که اسلام در آن خانه وارد خواهد شد.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در آخرین حج خود در مسیر برگشت از مکّه (روز هیجدهم ذی الحجه) در غدیر خم به فرمان خداوند، حضرت علی علیه السلام را جانشین خود قرار داد، آیه نازل شد امروز من اسلام را به عنوان دین کامل برای شما پسندیدم؛ «رَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلاٰمَ دِیناً» در این آیه نیز وعده ی خداوند پیروزی آن دینی است که پسندیده است؛ «دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضیٰ لَهُمْ».
بنابراین اسلامی که جهان را خواهد گرفت، اسلامِ غدیر خم و ولایت الهی است.

آثار اعتقاد به امام زمان:

۱. ایجاد و تقویت و استحکام اعتقاد به توحید و عدل الهی؛ ایجاد عدالت کامل و رفع هرگونه ظلم در جهان می‌تواند اعتقاد به توحید و اجرای عدالت را که از اصول اعتقادی دین اسلام و سایر ادیان الهی است، به اثبات برساند و باعث اعتقاد فردی می‌شود؛
۲. ایجاد امید به زندگی و صبر در مقابل ناملایمات بخاطر فردای روشن؛
۳. ایجاد حرکت مضاعف و شور و نشاط بیشتر در مسیر زندگی فردی؛
۴. ارتباط معنوی دائم با احساس حضور امام معصومی که ناظر بر اعمال انسان است؛
۵. رشد و تکامل تربیتی در اخلاق و رفتار و سایر شئون زندگی؛
۶. تقویت بعد عبادی به وسیله ارتباط معنوی با امام زمان(ع) از طریق نماز امام زمان(ع) و دعای عهد و دعای فرج و امثال این ادعیه که باعث رشد عبودیت فرد خواهد شد.
۷.صدقه دادن برای سلامتی امام زمان(ع): این رفتار فردی علاوه بر ایجاد روحیه امام دوستی، ولایت و توجه به محبوب و ثواب عبادی، باعث یک نوع رفتار اجتماعی و ایجاد روحیه نوع دوستی و کمک به دفع فقر در جامعه نیز خواهد شد.
۸.امید به آینده روشن و تابناک و رشد و حرکت و بالندگی فردی و اجتماعی.
۹.عدالتگرایی و مقابله با ظلم و زمینه سازی برای ظهور
۱۰.خودسازی و تزکيه نفس

#خطبه_دوم:

مناسبت ها:

امروز روز فرهنگ عمومی است.
اصلاح و رشد فرهنگ عمومی سرنوشت تاریخی یک ملت را رقم می زند.
فعالان و نخبگان فرهنگی در این زمینه کمک کنند.

ولادت حضرت عبدالعظیم حَسنی مبارک باد.
او کسی بود که از نظر علمی و عملی و معنوی به جایی رسید که زیارتش مانند زیارت سیدالشهداست.

شهادت سردار شهید حسن تهرانی‌مقدم(1390ش)
پدر موشکی ایران را گرامی می داریم.
او نبوغ و استعداد خود را برای رشد صنعت دفاعی و موشکی ایران اسلامی به کار بست.


۱-سرانجام پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان در مجالس نهم و دهم، مجلس یازدهم با همتی قابل تقدیر برای تصویب طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برداشت. شورای نگهبان نیز با اصلاحاتی آن را به‌تصویب رسانید.
در تنظیم قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تلاش شده است تا گذرگاه‌های برون‌رفت از معضلات جمعیتی نظیر آسیب‌های رشد و کاهش جمعیت، ارتقاء سلامت مادر و فرزند، افزایش خدمات بهداشتی و درمانی برای مادران و کودکان، افزایش سطح سلامت سالمندان، ارتقای خدمات به‌خانواده‌هایی که فرزندان بیشتری دارند، تخفیفات بیمه‌ای، تسهیلات آموزشی و استخدامی و دانشجویی و... دیده شود.
هدف این قانون فرزندآوری سالم همراه با در نظر گرفتن مولفه‌های فرهنگی، تربیتی، رفاهی، ارتقای حوزه سلامت و بهداشت است. بی‌شک کیفیت رشد جمعیت، اهمیت بسزایی دارد. حفظ و ارتقای آرامش روحی و روانی خانواده‌ها، دارای ارزش است. آموزش‌های روانشناسی و پژوهش‌ها نشان می‌دهد، خانواده‌هایی که چند فرزند دارند از سلامت جسمی و روحی بیشتری برخوردار هستند..

۲-نشست گروه ۲۰ در ایتالیا در حالی برگزار شد که یکی از مباحث مطرح شده در حاشیه این نشست را مواضع مقامات آمریکایی از جمله «جو بایدن» و سران انگلیس، آلمان و فرانسه درباره ایران و برجام تشکیل می‌داد. این مواضع که در قالب بیانیه مشترک سه کشور اروپایی و آمریکا صورت گرفت، نه تنها ماهیتی دیپلماتیک نداشت بلکه استمرار اتهام‌زنی‌ها و جوسازی‌های ضد ایرانی بود. کشورهای مذکور با تاکید بر لزوم بازگشت ایران به وین و باز نبودن همیشگی پنجره مذاکره، چنان وانمود کرده‌اند که ایران تهدیدی برای امنیت جهان است و مباحث دفاعی و منطقه‌ای ایران نیز باید وارد دستور مذاکرات جدید شود.
اروپا این بار، در نقش تکراری پلیس بد با این سناریو بر آن است تا سیاست فشار و تهدید را به‌عنوان ابزاری کارآمد معرفی کند حال آنکه ایران همواره بر مذاکره تاکید داشته و این آمریکا بوده که با خروج از برجام و اروپا با نقض عهدهایش زمینه‌ساز بن‌بست رسیدن مذاکره شده است.

۳-جرج قرداحی روزنامه‌نگار مسیحی است که اکنون در جایگاه وزیر اطلاع‌رسانی لبنان است. وی حدود دو سه ماه قبل در مصاحبه‌ای، از مردم یمن حمایت کرده و جنایات در حق آنها را محکوم می‌کند. همین امر دستمایه دولت مفلوک و در گِل مانده آل سعود شده است و تقلا می‌کند با جلب نظر هم‌پیمانانش باغوغا‌سالاری و جنجال‌سازی برای خود راه فراری از گرفتاری‌های مکررش باز کند.
آل سعود این روزها بسیار آشفته و دستپاچه است سنگرهای مزدوران سعودی در آستانه فروپاشی کامل است و انصارالله در آستانه آزادسازی کامل مارب است. عربستان نه از آشوب‌سازی‌های خیابانی‌اش در لبنان طرفی بسته، نه برگ برنده‌ای در منطقه دارد نه دست پُری در مذاکره با ایران دارد و نه امیدی به‌نجات از مقاومت یمنی های قهرمان است.

۴- فرهنگ عمومی در همه حوزه‌های زندگی اجتماعی، خانواده، حکومت، اقتصاد و آموزش و پرورش و نظایر اینها حضور دارد. از این رو نمی‌توان آن را به حوزه مشخصی محدود ساخت.
فرهنگ به‌مثابه «روح جامعه» است که به‌زندگی فردی و اجتماعی انسان معنا و هویت می‌بخشد و شکل‌دهنده و اثرگذار بر ذهنیت و گرایش‌های افراد و جامعه و تعیین کننده رفتار عمومی مردم است.
بنیادی ترین کار و مهم ترین دغدغه رهبر عزیز انقلاب، رشد فرهنگی است که بیش از پیش نیاز به عزم عمومی و بسیج همگانی و هم اندیشی نخبگان دارد.

#نمازجمعهشهرستان_کوار
#همیشهمردمیهمیشه_انقلابی
#قرارگاه_شهرستانی
#قرارگاهبصیرتاخلاق_ایمان
#قرارگاه_تقوا

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر